• Wide screen resolution
  • Narrow screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
Namus puošia varpeliai Print Email

Cypaite Jovita Varpeliai Kolekcija2007-10-09 05 JTs.jpgŠiauliuose gyvenanti šilutiškė Jovita renka varpelius. Apie šimtą skirtingų eksponatų sukaupusi mergina neabejoja, kad šios smulkmenos — šauni namų puošmena, galinti suteikti būstui jaukumo.
Nuo šmaikščių iki rimtų eksponatų Jovita rinkti varpelius pradėjo, besimokydama septintoje-aštuntoje klasėje. Lankydamasi kasmetinės Šilutės gimtadienio šventės mugėse, mergina po truputį pildė kolekciją, vėliau varpeliai į Jovitos tėvų namus ėmė plaukti ir iš kitų Lietuvos kampelių, užsienio.

Šilutiškė tiksliai neprisimena, kuris iš eksponatų buvo pirmasis, tačiau dabar kiekvienas iš jų merginai yra be galo brangus, nes dauguma — dovanoti. Daugiausia moliniai, o taip pat permatomo, trapaus ar storesnio matinio stiklo, mediniai, vario, šiaudiniai, net nerti vąšeliu varpeliai — visa tai vienoje kolekcijoje. Jovita stengiasi nekolekcionuoti vienodų varpelių. Kol kas jai neblogai sekasi: tik vienas varpelis turi brolį-dvynį.

Cypaite Jovita Varpeliai Kolekcija2007-10-09 07 JTs.jpgVardindama šalis, iš kur atkeliavo kolekcijos eksponatai, mergina mini ne tik įvairius Europos kampelius, bet ir už Atlanto esančią Čikagą. Varpelių tematika — taip pat labai įvairi. Nuo šmaikščių ir linksmų, vaizduojančių besišypsančius berniukus, mergaites su kasytėmis ar senuką Kaziuką, varną, katytę, arklį ir panašiai iki rimtesnių, pavyzdžiui, seniausio, pagaminto 1845 metais. Apie paskutinįjį Jovita kalba itin pagarbiai: šis stambokas varinis varpas — jai labai brangi dovana.

Ne mažiau įdomus ir toks pat šauniai skambantis — kitas metalo varpas. Pakabintas ant seno odinio dirželio jis primena savo istoriją — tokius varpus kabindavo ant kaklo veršiukams. Vis dėlto dažniausiai Jovita renkasi varpelius ne pagal jų skambesį, o pagal išorę, formą. Varpelis lemputė, varpelis gėlė, varpelis namelis ar varpelis švyturys — tai tik keletas iš eksponatų. Palangoje įsigijo tokį, ant kurio tautodailininkas užrašė jos vardą ir pirkimo datą, iš mamos 18-to gimtadienio proga gavo specialiai pagal užsakymą pagamintą molinį varpelį, puošta skaičiumi „18“. Mergina turimus varpelius skirsto į pastatomus ir pakabinamus, tarp paskutiniųjų yra ir tokių, kurie sudaro ištisas varpelių „kekes“, mat prie vieno pagrindo pritvirtinti net keli varpeliai. 

Kol kas savo varpelius Jovita saugo dėžėse, tačiau neabejoja, kad ateityje ras jiems nuolatinę vietą namuose, kad šie būtų kuo jaukesni.

Vingiuota varpų istorija

Istorikai neabejoja, jog varpų ištakos slypi Azijos tautų kultūroje. Seniausias pasaulyje žinomas varpas atkastas netoli Babilono. Jam — daugiau nei trys tūkstančiai metų. Skirtingų pasaulio šalių varpų istorija — daugelio mokslininkų tyrinėjimo objektas. Įvairūs šaltiniai teigia, jog varpų liejimo paslaptis į Europą I tūkstantmetyje prieš mūsų erą atnešė garsieji bronzos liejikai keltai, keliaudami per Aziją, Italiją į Angliją ir Airiją.

Kitas kelias vedė iš Azijos palei Juodąją jūrą, kur dažnai susikirsdavo karo keliai. Lietuvos teritorijoje archeologai yra radę nedidelių varpelių, kurie priskiriami II mūsų eros amžiui.

Muzikologė A. Jasinevičiūtė — Ivanauskienė, tyrinėjusi kai kuriuos varpų kultūros aspektus, išsamesnių žinių apie ankstyvąją jų paskirtį, prasmę bei funkcijas neužčiuopė. Tik spėjama, jog jie buvo naudojami per pagoniškas apeigas arba nešiojami kaip papuošalai, amuletai.

Manoma, kad bažnytinius varpus Europoje įdiegė britų bei airių misionieriai. IX amžiuje varpai išplito visoje Europoje ir viduramžiais tapo svarbiausiu bažnyčios atributu. Lietuvoje jų atsiradimas istoriškai siejasi su krikščionybės įvedimu bei valstybės formavimusi. Nuo to laiko ir likęs aiškinimas, jog varpo metalo tvirtumas asocijuojasi su pamokslininko dvasine galia. Varpo gaubtas ir šerdis — su pamokslininko burna ir liežuviu.

Liaudyje buvo sakoma, jog varpai gelbsti sielas iš pragaro kančių, nubaido piktuosius demonus. Buvo tikima, kad dėl dieviškos varpų pašventinimo galios jie nukreipia audras ir kitas gamtos stichijas.

Varpų istorija besidominti Jovita pasakojo, kad dabar varpai ir varpeliai turi ir kitokių paskirčių. Pavyzdžiui, varpeliu gausi šeimyna gali būti kviečiama prie pietų ar vakarienės stalo. Neretai įmonėse kabo varpai, kuriais leidžiama skambinti geriausių darbo rezultatų pasiekusiems darbuotojams. Tai laikoma garbe.


IŠNAŠA: Liaudyje buvo sakoma, jog varpai gelbsti sielas iš pragaro kančių, nubaido piktuosius demonus.

Straipsnis publikuotas dienraštyje "Šiaulių kraštas", straipsnio autorė - Marina Ostapenko - Visockienė, 2007 m. spalio 11 d.


 

 

antspaudu-gamyba.lt

Apklausa

Namuose laikote:
 

Svečiai

We have guests online

RegistracijaMus aplankė:


© 2007 - 2012 Jovita - internetinis žurnalas mąstantiems. Sprendimas M&G reklamos gamybos studija