• Wide screen resolution
  • Narrow screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
Dieveniškių istorinis regioninis parkas Print Email
dieveniskiu_baznycia.jpg
 
SVARBIAUSI PARKO OBJEKTAI: Dieveniškių miestelis.  Kryžiuočių kelių aprašymuose minimas Mingailos kiemas tapatinamas su Dieveniškėmis. Miestelis pažymėtas XVII a. žemėlapiuose. Yra žinoma, kad XVI a. pabaigoje Dieveniškėse gyveno iškilus to meto poetas Andrius Rimša. 


1583 m. jis parašė memuarinio pobūdžio eiliuotą kūrinį "Radvilos perkūno karo žygiai". Tai vienas žymiausių epinių kūrinių ano meto Lietuvoje ir Lenkijoje. Šiuo metu miestelio centrinei daliai suteiktas urbanistikos draustinio statusas. 
 
Svarbiausios Dieveniškių urbanistinio draustinio vertybės - aikštė, kurioje susikerta penki svarbūs istoriniai keliai, ir bažnyčia, statyta XVIII a. pabaigoje. Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia - vertingas XVIII a. pabaigos medinės architektūros pastatas. Joje yra dailės paminklų. Tai XIX a. meno meistrų kūriniai.
 
norviliskiu_pilis.jpg Norviliškės. Palivarkas, vėliau vienuolynas, buvo pastatytas XVI a. pabaigoje ant kalvos, dominuojančios aplinkinių lygumų ir miškų fone. Išlikusių XVI a. pabaigos - XVII a. pradžios palivarko sodybos statinių kompleksą sudaro dvibokščiai gynybinio pobūdžio renesansinio stiliaus rūmai ir vartų bokštas, kuris XVII a. viduryje buvo pritaikytas varpinei. 1928 m. ant tos pačios kalvos pastatyta medinė Norviliškių bažnyčia. Joje yra vertingų dailės kūrinių-taurė ir du kryžiai ant bažnyčios bokštų.  
 
 
 
zizmu_etnografinis_kaimas.jpg Kaimai. Dieveniškių krašto ypatybė - senųjų gatvinių kaimų tinklas, susidaręs XVI a. valakų reformos metu. Dieveniškių apylinkėse išplitęs vienpusis sodybos tipas (statiniai išdėstyti vienoje gatvės pusėje). 
 
Architektūriniu požiūriu  vertingiausi yra Poš-konių, Rimašių ir Žižmų kaimai. Senosios šių kaimų sodybos buvo pastatytos XIX a. pabaigoje - XX a. pradžioje. Gyvenamieji namai turi nemažai puošybinių elementų, palangės ir antlangės išdrožinėtos geometriniais raštais. Kultūros paminklu laikytinas senosios Poškonių mokyklos medinis pastatas. Dabar čia įsikūręs Dieveniškių istorinio regioninio parko informacijos centras. 
dievenyskiu_lankytoju_centras.jpg
 
 
 
Koplytėlės.
Dieveniškių apylinkėse nuo seno paplitusi koplytėlių statymo tradicija. Pažymėtina 6 m aukščio mūrinė koplytėlė su keturšlaičiu skardiniu stogeliu ir "Nukryžiuotojo" skulptūrėle. Šį architektūros paminklą vietiniai gyventojai vadina "Švedų koplytėle". 
 
Bėčionių piliakalnis
Dešiniajame Gaujos krante Bėčionyse stūkso piliakalnis - vienintelis žinomas ir tyrinėtas senovės pilies kalnas Dieveniškių apylinkėse. Čia ir dabar matyti pylimo liekanų, o šalia jų - griovio pėdsakai. Piliakalnio aikštelėje archeologų aptiktas kultūrinis sluoksnis su lipdyta ir žiesta keramika, geležies šlaku. Piliakalnio šlaito aukštis aukštumos pusėje siekia 4 mv nuo daubų - daugiau kaip 4 m, nuo upelio - 15-17 m.
 
Mitologiniai akmenys
Ties Pupiškių kaimu stūgso du mitologiniai akmenys. Didydis akmuo vadinamas  "Jankeliu", iš žemės išlindęs tik 0,5 m.  Apytiksliai akmens matmenys: ilgis - 3,3 m. plotis - 1,5 - 2,3 m.  Mažesnysis vadinamas "Jankeliuku". Jo aukštis apie 1 m. plotis ir ilgis mažiau kaip 2 m. Prie vieno Dieveniskio pilkapio stūkso "Moku" vadinamas akmuo. Jo aukštis - 1,7 m., plotis - 0,5 - 0,9 m. Apie "Moko" akemnį sukurta daug padavimų. Už dviejų kilometrų į pietus nuo "Moko" stūgso akmuo, vadinamas "Užkeikta svodba". Jo ilgis - daugiau kaip 3 m, plotis ties viduriu - 2,7.   
 
 
Dieveniškių istorinio regioninio parko informacijos centro inf. 
 
 

antspaudu-gamyba.lt

Apklausa

Namuose laikote:
 

Svečiai

We have guests online

RegistracijaMus aplankė:


© 2007 - 2012 Jovita - internetinis žurnalas mąstantiems. Sprendimas M&G reklamos gamybos studija